عقـــــل بنـــموده بـــه دانشـــــــکده ي خـــاطــر تـــو ــ راي هـــاي هــــمه را فـــکر صـــواب انــدازی (والــه هروی)

دوشنبه، فروردین ۲۹، ۱۳۹۰

ده عامل لنگش در سگ

ده عامل لنگش در سگ ها


لنگش سگ لزوماً همراه با افزایش سن حیوان نیست و می تواند به علت مشکلاتی از قبیل یک ضربه ساده یا عارضه ای مرموز و مزمن باشد. لنگش را باید همیشه جدی گرفت چرا که یک لنگش ساده هم می تواند نشانه یک وضعیت خطرناک و تهدید کننده زندگی حیوان باشد.  
مالک یک  سگ باید با علل ذیل آشنا باشد ودرصورت مشاهده  یکی ازآنها، دراولین فرصت حیوان را به داکتر وترنر رجعت دهد:
1  -    جراحت های انساج نرم : این عامل را می توان شایعترین علت لنگش سگ نامید. رگ به رگ شدن، کشیدگی عضله و ضربه های کوچک وارده به عضلات از این دسته اند. معمولاً این دسته عوامل خطرناک نیستند و با استراحت و تجویز دواهای ضد درد خفیف درمان می شوند.

2-   التهاب مفاصل : اگر سگی در بلندشدن از جای خود یا بالارفتن از پله ها و پایین آمدن مشکل دارد باید در این خصوص با داکتر وترنر برای اطمینان از عدم وجودالتهاب مفاصل مشورت نمود. اگر سگ جثه بزرگ دارد ممکن است بد شکلی (dysplasia)  لگن خاصره هم مطرح باشد.

3 -  جراحت کف پا یا ناخن  : بریدگی کف پا می تواند به لنگش منجر شود. سنگ تیز ، چوب یا شیشه می تواند در کف پا فرو رفته و باعث لنگش شود. شکستگی ناخن هم از دیگر علل است. به تورم یا علائم عفونت و آبسه ها هم باید توجه کرد. تغییر ناگهانی و شدید آب و هوا هم می تواند به آسیب و ترک خوردن انساج کف پا شده و دردناک شدن آن را منجر گردد.

4 -  شکستگی های بسته یا کسر استخوان : این نوع شکستگی استخوان به نحوی است که پوست دچار آسیب نمی شود. البته ممکن است تا مدتی این عارضه مشخص نشود بخصوص اگر شکستگی کامل نباشد و پا ظاهر غیرطبیعی  مانند پیچ خوردگی و غیره نداشته باشد .

 5 -   شکستگی کامل باز : در این نوع شکستگی ، استخوان آسیب دیده از پوست بیرون زده است. در این حال ممکن است عفونت در اثر باز  شدن جلد و مواجهه استخوان با خارج هم عارض گردد.

 6 -   شکستگی انتهای استخوان های طویل :| apophyseal fractures )) این نوع شکستگی معمولاً در انتهای استخوانهای بزرگ نظیر femur یا humerus و در محل صفحات رشد سگ های جوانتر اتفاق می افتد.
7 -  جراحت لیگامنت : لیگامنتها رشته های هستند که استخوانها را در محل مفاصل بهم پیوند می دهند. وقتی دچار جراحت شوند، کارکرد مفصل با مشکل مواجه شده و حیوان دچار لنگش می گردد جراحت های لیگامنت ها در سگ های جنگی بیشتر رخ میدهد.                                                                                                                                    

8 -  التهاب عضلات  myositis )) این عارضه بیشتر در فصل های مرطوب  عمومآ  سگ های که در اقامت گاه های مرطوب اسکان دارند رخ میدهد. در بیشتر موارد ممکن عضلات یک یا هر دو پای عقبی مصاب شود و در مواردی هم ممکن عضلات دست های سگ هم مصاب شود. بهتر است سگ در اولین لحظات که علایم لنگش بویژه هردو پای عقبی را نشان میدهد به داکتر وترنر معرفی شود .

 9 - تومور ها :  لنگش می تواند نشانه ای از وجود یک تومور در استخوان ، مغز یا سیستم اعصاب مرکزی باشد. اگر علاوه بر لنگش علائمی نظیر عدم تقارن در راه رفتن بین پاها یا عدم تعادل مشاهده شود یا برجسته گی در نواحی پا لمس گردد باید از نظر وجود تومور حیوان مورد معاینه و آزمایش قرار گیرد.

10 -  درد با علت نامشخص : عارضه ای در سگ های جوان وجود دارد که از آن به panosteitis تعبیر و باعث لنگش می شود. علت اصلی آن مشخص نیست اما نقش ژنتیک در آن مؤثر است. رشد سریع و غذاهای با پروتئین هم بی تأثیرنیستند..                                                                                                                                                                   


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

dr_qadis@yahoo.com
---------------------------------------------------------------------------------------------------