عقـــــل بنـــموده بـــه دانشـــــــکده ي خـــاطــر تـــو ــ راي هـــاي هــــمه را فـــکر صـــواب انــدازی (والــه هروی)

شنبه، آذر ۱۲، ۱۳۹۰

حیوانات زلزله را حس می‌کنند


حیوانات زلزله را پیش‌بینی می‌کنند 
این احتمال وجود دارد که حیوانات بویژه آبزیان و دوزیستان  متوجه تغییراتی کیمیاوی که پیش از زلزله در آب‌های زیرزمینی رخ ‌می‌دهد شوند. دانشمندان می‌گویند ممکن است همین تغییرات کیمیاوی در آب های زیرزمینی دلیل رفتارهای عجیب حیوانات در ارتباط با زلزله باشد.
محققان در پی آنکه وزغ ها ( Toad ,حیوان دوزیست همانند قورباغه) چند روز پیش از وقوع زلزله در یکی از شهرهای ایتالیا در سال ۲۰۰۹ تالاب محل زندگیشان را ترک کردند، تحقیقات خود درباره این تغییرات کیمیاوی آب ها را آغاز کردند.آنها گفتند که شاید بتوان رفتار حیوانات را به عنوان یکی از راه های پیش بینی زلزله به خدمت گرفت.
نتایج یک تحقیق در این خصوص در نشریه بین المللی تحقیقات محیط زیست و بهداشت عمومی منتشر شده است. در بخشی از این مقاله محققان مکانیزمی را توضیح می دهند که در آن فشار بر سنگ های موجود در پوسته زمین باعث انتشار ذرات بارداری می شود که وارد فعل و انفعال با آب‌های زیرزمینی می شوند.
حیواناتی که در نزدیکی آب‌های زیرزمینی زندگی می‌کنند به هر نوع تغییرات کیمیاوی در آن به شدت حساس هستند بنابراین آنها ممکن است چند روز پیش از اینکه سنگ‌ها به لرزش درآیند و زلزله روی دهد آن را حس کنند.

تیم تحقیق به رهبری فرایدمن فراند از ناسا و ریچل گرانت از پوهنتون اوپن بریتانیا ابراز امیدواری کرده‌اند که این فرضیه الهام بخش زیست شناسان و زمین شناسان برای همکاری با همدیگر و پی بردن به چگونگی امکان کمک گرفتن از حیوانات برای تشخیص برخی نشانه های فرار زلزله باشد.
وزغ های ایتالیایی اولین مورد از رفتارهای عجیب حیوانات پیش از وقوع زلزله نیستند.
در طول تاریخ گزارش‌هایی از رفتار عجیب خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها پیش از وقوع زلزله ثبت شده است . برای مثال در سال ۱۹۷۵ در هایچنگ چین، بسیاری از مردم یک ماه پیش از بروز زلزله عظیم در آن شهر شاهد خروج مارها از لانه‌هایشان بودند، این بسیار عجیب بود چون این مارها در فصل سرد زمستان زمانی که در میانه خواب زمستانی بودند، از لانه‌هایشان بیرون خزیدند، کاری که در حرارت خیلی پایین تر از صفر برای خزندگان خونسرد می تواند به مثابه خودکشی باشد.
اما هر کدام از این اتفاق‌ها مثل بیدار شدن خزندگان از خواب زمستانی، یا بالا آمدن ماهی‌های قعر آب ها به سطح دریاها روایت‌هایی شخصی از افراد است و زلزله‌های بزرگ بسیار نادر است و بررسی وقایع منجر به آن امکان پذیر نیست.
به همین دلیل بود که مسئله وزغ ها یا قورباغه های ایتالیا متفاوت بود . خانم گرانت از پوهنتون اوپن در آن سال مشغول بررسی جمعیت وزغ ها برای پروژه دکترای خود بود که متوجه تخلیه آنها شد او گفته است : "بسیار چشمگیر بود، تنها ظرف سه روز تعداد قورباغه ها از ۹۶ عدد به صفر رسید"
پس از انتشار دریافت های خانم گرانت از ناسا با او تماس گرفتند. دانشمندان آژانس فضایی آمریکا در بررسی تغییرات کیمیاوی در اثر فشار بر سنگ ها می‌خواستند بدانند آیا این مسئله ارتباطی با خروج وزغ ها از این منطقه دارد. به گفته یک زمین شناس از ناسا، وقتی سنگ‌ها در زیر زمین تحت فشار قرار می گیرند و به سطح زمین نزدیک می‌شوند، "پیش از وقوع زلزله ماده‌ای در هوا منتشر می‌‌شود که هوا را به ذرات بارداری به نام یون تبدیل می‌کند"
این مواد باعث سردرد و حالت تهوع در انسان و افزایش هورمون استرس در خون حیوانات می‌شود.
محققان گفته اند که رفتار حیوانات می‌تواند یکی از عوامل مرتبط با پیش بینی زلزله باشد و افزوده اند که اگر ما بتوانیم چهار یا پنج مورد از این نشانه‌ها را با یکدیگر مرتبط کنیم، در آن زمان خواهیم گفت که اتفاقی در حال رخ دادن است.BBC science

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

dr_qadis@yahoo.com
---------------------------------------------------------------------------------------------------